Δημοτικό Σχολείο Τσάδας - Κοίλης
Τηλεομοιότυπο: 26817502
Μενού

Επίσκεψη εταίρων Erasmus+ στην Κύπρο

Κατά την περίοδο 28 Φεβρουαρίου μέχρι 4 Μαρτίου 2022, επισκέφθηκαν στην Κύπρο ομάδες εκπαιδευτικών και μαθητών από το Daughmales Pamatskola της Λετονίας, το 1ο Δημοτικό Σχολείο Γοργοποτάμου της Ελλάδας, το SJSP Spoleczna Jesykowa Szkola Podstawowa της Πολωνίας και από το Agrupamento de Escolas de Barcelos της Πορτογαλίας.

Δευτέρα 28 Φεβρουαρίου 2022

Οι εταίροι μας μαζί με τα παιδιά της Ε΄ και Στ΄ τάξης επισκέφτηκαν την κοινότητα του Κάθηκα.  Εκεί συμμετείχαν σε περιβαλλοντικό πρόγραμμα με θέμα «Με ένα ποδήλατο ενάντια στην κλιματική αλλαγή».  Αφού παρακολούθησαν τη διάλεξη, μικροί και μεγάλοι είχαν την ευκαιρία να κάνουν ποδηλασία μέσα την κοινότητα.

Το απόγευμα επισκέφθηκαν την Καλλέπεια και την Κοίλη.  Εκεί είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά τις ομορφιές της ανοιξιάτικης κυπριακής φύσης και να έρθουν σε επαφή με την πατροπαράδοτη κυπριακή φιλοξενία!

Τρίτη 1 Μαρτίου 2022

Η ομάδα των επισκεπτών είχε την ευκαιρία να ξεναγηθεί στο ιστορικό κέντρο της Πάφου χρησιμοποιώντας το ηλεκτρικό λεωφορείο του Δήμου Πάφου.  Στη συνέχεια επισκέφτηκαν τις κοινότητες Λετύμπου και Χούλου.  Στη Λετύμπου είδαν το εκκλησάκι των αγίων Κήρυκου και Ιουλίτης και στη συνέχεια πήγαν στην κυρία Σοφία.  Εκεί είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά τον τρόπο παρασκευής χαλουμιού και χωριάτικου ψωμιού.

Στη Χούλου ξεναγήθηκαν στο χωριό από τον κοινοτάρχη, κύριο Πέτρο Νεοφυτίδη.  Είδαν τους καταρράκτες της Χούλου και τη μεσαιωνική στέρνα.

Τετάρτη 2 Μαρτίου 2022

Οι φιλοξενούμενοί μας επισκέφθηκαν το σχολείο μας.  Αφού ξεναγήθηκαν στους χώρους του σχολείου, τα παιδιά ζωγράφισαν παραστάσεις σχετικές με την προστασία του περιβάλλοντος πάνω σε καπελάκια.

Στη συνέχεια ξεναγήθηκαν στην Τσάδα.  Πήγαν στην πατρική οικία του Ευαγόρα Παλληκαρίδη και στην εκκλησία του χωριού.  Ο κοινοτάρχης, κύριος Πάυλος Χατζηνικόλας πρόσφερε σε όλους τους επισκέπτες ολόφρεσκα πόμελα και πορτοκάλια.

Πέμπτη 3 Μαρτίου 2022

Αν και ο καιρός δεν το επέτρεπε, η ομάδα επισκέφτηκε το αιολικό πάρκο Ορείτες.  Το απόγευμα επισκέφτηκαν το κάστρο και το αρχαιολογικό πάρκο της Πάφου.

Παρασκευή 4 Μαρτίου 2022

Όλα τα ωραία … κάποτε τελειώνουν.  Η τελευταία μέρα της δράσης στην Κύπρο.  Οι επισκέπτες μας ήρθαν για ακόμη μια φορά στο σχολείο μας.  Αυτή τη φορά ο καιρός μας επέτρεψε να κάνουμε περισσότερες δραστηριότητες.  Έτσι οι μαθητές της Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξης μαζί με τους εταίρους μας φύτεψαν δέντρα και κάποια αρωματικά φυτά, όπως λεβάντες, ρίγανη και λασμαρί.  Αργότερα οι μαθητές της Δ΄, Ε΄ και Στ΄ τάξης μαζί με τους φιλοξενούμενούς μας συμμετείχαν σε κυνήγι κρυμμένου θησαυρού στην αυλή του σχολείου.  Τα στοιχεία αφορούσαν περιβαλλοντικά θέματα.